pozpátku

28. 07. 2009 | † 06. 09. 2009 | kód autora: gCg

Půlnoční velkovlaky projíždí světélkující tmou. Salvador je v práci. Ve vagónech sedí jen pár roztroušených viditelně znavených lidí. Miluje svojí práci. To jak prochází uličkou mezi sedadly a když pohlédne z okna všechno je v pohybu. Je to romantik. Výstřední romantik. Posadí se na poslední sedadlo ve vlaku. Sundá si čepici, položí ji na malý stoleček pod oknem a prohrábne si vlasy. Nad čím asi tak může pře42-20324043mýšlet? No řekněte?

Přemýšlí o původu jsoucna? O jeho podstatě či účelu?

"Salvadore! Hej! Na co myslíš?"

" Áaa  promiňte! Mno.. víte poslední dobou se v mým, už tak dost podivným životě, vyskytuje až příliž mnoho věcí, který ubíhaj, jak bych to jen řek...tak nějak pozpátku. Jakoby nestačilo, že moc nerozumím světu co plyne normálně dopředu, že jo? Včera jsem slyšel jednu celkem hezkou písničku. Myslel jsem si, že je to nějaká maďarská hudba. Nakonec jsem se dozvěděl, že zpěvák zpívá normálně česky, akorát pozpátku. Dokonce je to pozpátku přezpívanej návod k použití automatický pračky. Jmenuje se Umar Gorpo. Tedy O programu. Jenže to ještě nic není. Začal jsem číst knížku. Jmenuje se Pozpátku. A celej děj probíhá nečekaně - úplně pozpátku. Je popsanej tak, jako byste koukali  na to,  jak přetáčíte už  dokoukanej film, zase zpátky na začátek. Dokážete si to představit? Moment....mám jí tu někde. Něco vám z ní přečtu."

V zadní části policejního antonu to smrdělo zvratky a chcankami, které bezpochyby, jen co se přiblíží dopoledne k ránu a vypukne noční šichta, nacpou do různých opilců a feťáků. Lister nervózně poposedával na nepohodlné tvrdé lavici. Navzdory tomu se cítil po čertech dobře .Posledních přibližně osm let  prožil v hotovém pekle a teď měl to utrpení téměř za sebou. Na podlaze antonu spatřil čerstvě rozžvýkanou žvýkačku. Přiblížil se k ní nohou, a obratně si ji sklepl do pusy a začal hrudku spokojeně žvýkat, přičemž s každým pohybem čelistí, žvýkačka získávala víc a víc  spearmintové příchutě.

"Šílenost co? Seděl osm let a nevěděl za co. Pak dál příběh pokračuje policejní honičkou, přestřelkou....a teprve potom zjistíte, že žena která najde svýho mrtvýho manžela na poli volá policii...načež  zmiňovaný Lister omylem sejme toho vidláka . Navíc jsou některý dialogy napsaný stejně obráceně, jako ta písnička O programu. Takže chaos. Jednu stránku čtu čtyrykrát, než mi to všechno dojde.Taky jsem viděl nedávno film s Bradem Pittem. Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Hlavní hrdina místo stárnutí začíná mládnout, což se mu nejdřív líbí, ale postupem času obrátí. Protože prožívat svůj život v opačným směru a mládnout vedle svý pozvolna stárnoucí lásky, to není úplně normální. No? Svět je už takhle dost podivuhodnej a celkem normálně nenormální. A vidíte? Lidem to nestačí..."

 

http://www.blbne.cz/blog/ftp/anna/umar_gorpo.mp3


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.